Kako pogosto obolenje je psoriaza?

Luskavica je precej pogosto obolenje. V dermatoloških ambulantah predstavljajo psoriatiki 6-8% vseh pregledanih bolnikov.

Podatkov o pogostosti luskavice za Slovenijo ni. Imamo le rezultate raziskave pogostosti obolenja za luskavico, ki jo je opravil prim. Jože Arzenšek, dr.med., s sodelavci v letu 1984. Raziskava je bila opravljena na celjskem območju in je zajela 280.000 ljudi.

Ugotavljali so pogostost psoriaze v 1.18%. Po podatkih v literaturi je pogostost psoriaze v Evropi in severni Ameriki ocenjena na 2%. V različnih geografskih regijah in pri različnih etničnih skupinah lahko odstopa od tega povprečja. V severnih predelih Rusije in na Norveškem je pogostost psoriaze ocenjena na 5-10%. Pri nekaterih narodih je redkejša, npr. pri Kitajcih in Japoncih, medtem, ko je Indijanci skoraj ne poznajo. Ocenjujemo, da je psoriatikov v Sloveniji okoli 25000.

.